آشنایی با شغل مشاور شغلی

  • دوشنبه 06 بهمن 1399 - ساعت 15:11

شاید یکی از بزرگترین چالش های هر فرد در زندگی انتخاب شغل و حرفه در دنیای پیچیده امروز با شغلهای متنوع باشد.
راه حل این مشکل، مشاور شغلی است. مشاور شغلی در مورد تمام مشاغل اطلاعات جامع دارد و با دریافت و بررسی اطلاعات مربوط به توانایی ها، امکانات، شرایط مالی، شرایط تحصیلی، توانایی جسمانی، محل سکونت، استعدادها و پتانسیل ها، شغلی که متناسب و سازگار با تمام مشخصات فرد باشد را به او معرفی می کند.
یک مشاور شغلی به همه افراد در مراحل مختلفی از زندگی می تواند کمک کند به طور مثال فردی که از شغل فعلی خود راضی نیست و نیاز به یک تغییر در زندگی خود دارد. یا فردی که تصمیم به تغییر شغل دارد ولی استرس ناشی از این تغییر بزرگ اجازه تصمیم گیری صحیح به او نمی دهد و یا حتی محصل ها که در روند تحصیلی خود متوجه می شوند که علاقه ای به فعالیت در رشته تحصیلی خود ندارند و یا درباره ورود به رشته ای برای رسیدن به شغل مورد علاقه اشان دچار تردیدند و بسیاری موارد دیگر همگی می توانند مراجعه کنندگان مشاور شغلی باشند.

روابط عمومی قوی، بردباری، داشتن دانش و اطلاعات جامع از مشاغل و ویژگی ها و شرایط کنونی آنها در کشور، اطلاعات عمومی بالا، قدرت بیان و پرسشگری مناسب جهت ایجاد انگیزه، توانایی هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف تعیین شده برای مراجعان و مدیریت آن، مهارت کار با کامپیوتر و اینترنت برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، مستندسازی و ثبت اطلاعات همگی از ویژگی های موردنیاز برای این شغل است.
علاقه مندان به این شغل می توانند در رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد راهنمایی و مشاوره و برخی گرایش های روانشناسی تحصیل کنند.

 

 

 

مشاور تحصیلی

مطالب مرتبط

معرفی شغل کارگر فنی

آشنایی با شغل کارشناس تولید محتوا

نظرات

برای ثبت دیدگاه تکمیل بخش های ستاره دار الزامی میباشد.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

آشنایی با شغل کارمند بیمه

آشنایی با شغل بازاریاب