نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟

  • دوشنبه 06 بهمن 1399 - ساعت 10:11
10 دقیقه زمان لازم برای مطالعه

معاونت منابع انسانی دیجی‌کالا گزارشی مبتنی بر آمار و ارقام در خصوص سرمایه‌های انسانی خود در طی سال‌ها فعالیت این سازمان تدوین و منتشر کرده است. این گزارش سعی بر این داشته، تا گوشه‌ای از عملکرد تیم منابع انسانی دیجی‌کالا را، بر اساس چشم‌اندازها، استراتژی‌ها و... مرور کند.

نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا از نگاه داده­‌ها

این گزارش بخش متفاوتی از دیجی‌کالا را نشان می‌دهد و بر این موضوع تأکید دارد که در هر کسب‌وکار، منابع انسانی مناسب باعث رشد و تعالی سازمان می‌گردد. همانطور که دیجی‌کالا طی هفت سال توانسته از این مزیت به نفع خود استفاده کند و نمونه‌ای مناسب برای الگوگیری کسب‌وکارهای ایرانی و استفاده از تجارب این سازمان باشد.

توسعه در هر سازمانی نیازمند افزایش واحد منابع انسانی، در راستای مدیریت بهتر افراد است، اما دیجی‌کالا با برنامه‌ریزی‌های مناسبی که در این حوزه داشته، توانسته این واحد را به سمت بهینه‌کردن کارها و بهبود اتوماسیون سوق دهد، این امر باعث شده نرخ موردنظر را تا حد امکان کاهش دهد.

افراد در چه بخش‌هایی فعالیت می‌کنند؟ در هر بخش از دیجی‌کالا چند نفر فعالیت می‌کنند؟

طبق این گزارش پیش‌بینی می‌شود که در سال 99، تعداد نیروهای فعال در دیجی‌کالا به 6135 نفر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم به 8 هزار نفر برسد. این عدد نشان دهنده رشد 30 برابری در 7 سال اخیر برای این مجموعه است. در این بین ۵۹۴۴ نفر در دیجی کالا، ۱۲۸ نفر در دیجی پی، ۵۲ نفر در فیدیبو و ۱۱ نفر هم در دیجی نکست مشغول به کار هستند.

دسته‌بندی‌هایی که در این گزارش بر اساس نوع کار این افراد صورت گرفته نشان می‌دهید؛ 77 درصد در بخش عملیات (OPS)، 18 درصد در بخش غیر عملیاتی (Non OPS) و در بخش تکنولوژی فقط 5 درصد مشغول به فعالیت هستند.

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها

دیجی‌کالا به وسعت ایران

میزان گستردگی دیجی‌کالا باعث ایجاد 486 نوع شغل متفاوت در این سازمان شده است؛ از این رو بستری مناسب برای فعالیت حرفه‌ای افراد با علایق و استعدادهای مختلف است.

نکته قابل توجه این موضوع این است که دیجی‌کالا توانسته همکاران خود را از شهرهای مختلف ایران جمع آوری کند و دوری از پایتخت محدودیتی برای همکاری با این شرکت ایجاد نکرده است. طبق گزارش منتشر شده «حدود 50 درصد از شاغلین در دیجی‌کالا غیر تهرانی هستند.»

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها

دیجی‌کالا؛ جوان و پر انرژی

بازه سنی همکاران دیجی‌کالا در بازه 28 تا 32 سالگی است. این شرکت از ابتدا تاکنون همواره تلاش کرده این میانگین سنی جوان را حفظ کند. از این رو می‌توان آن را هم ردیف شرکت‌های برتر دنیا قرار داد.

بیشتر همکاران در دیجی‌کالا متولد دهه 60 و 70 هستند که با گسترش کسب‌وکار، به تدریج افراد با تجربه‌تر به مجموعه اضافه شدند. و به وضوح تأثیر ترکیب نیروی جوان و با تجربه را در موفقیت این شرکت می‌توان مشاهده کرد.

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها

25 درصد از مدیران دیجی‌کالا کمتر از 32 سال سن دارند و این موضوع می‌تواند الگویی مناسب برای دیگر شرکت‌‌ها در این زمینه باشد. جوان‌ترین عضو این شرکت 18 سال سن دارد و 98.8 درصد از همکاران تیم تکنولوژی، از نسل هزاره هستند.

دیجی‌کالا محلی برای شکوفایی بانوان

عدم محدودیت در جذب و به کارگیری خانم‌ها در بخش‌های مختلف دیجی‌کالا، فرصتی مناسب برای فعالیت خانم‌ها در این سازمان را فراهم کرده است. با این که در حال حاضر تعداد خانم‌های شاغل در تیم‌های عملیاتی کم است، اما کیفیت حضور آن‌ها در بهبود عملکرد سازمان بسیار پر رنگ می‌باشد.

طبق گزارش منتشر شده 26 درصد از مدیران دیجی‌کالا خانم‌ها هستند. که در مقایسه با کشورهای برتر تکنولوژی محور دنیا توزیع جنسیتی نسبی در لایه مدیریتی و تیم تکنولوژی برقرار است.

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها

 

تقدم مهارت بر مدرک

معیار اصلی برای همکاری با کارجویان در دیجی‌کالا مهارت‌های تخصصی آن‌ها است و نداشتن مدرک تحصیلی، مانعی برای استخدام نیست.

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟ نگاهی به منابع انسانی دیجی‌کالا  از نگاه داده­‌ها

طبق این گزارش «69 درصد همکاران در تیم غیرعملیات و تکنولوژی دیجی‌کالا، مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر دارند.» اما تنوع دانشگاه‌ها نیز نشان می‌دهد که مهارت اولویت اصلی بر مدرک تحصیلی برای شروع فعالیت در دیجی‌کالا است.

در پایان می‌توان گفت دیجی‌کالا همواره با رشد و توسعه گامی مؤثر در تحول منابع انسانی سازمان خود برداشته است و ایجاد بسترهای شغلی مناسب و کاهش محدودیت‌ها باعث شده تا هر کارجویی با هر تخصصی از خانم و آقا تمایل به حضور در این شرکت را داشته باشد.

گزارش منتشر شده می‌تواند نمونه مناسبی برای کسب‌وکارهای نوپای ایرانی باشد که با الگوبرداری از آن بتوانند منابع انسانی خود را بهینه‌تر و پویاتر مدیریت کرده تا کسب‌وکار خود را گسترش دهند.

 

 

کارمندان دیجی کالا

 

 

مطالب مرتبط

دیجی‌کالا و رشد سریع؛ اهمیت و نقش تیم‌ها در سازمان

نیروی انسانی دیجی‌کالا چه کسانی هستند؟

نظرات

برای ثبت دیدگاه تکمیل بخش های ستاره دار الزامی میباشد.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

چگونه در دیجی‌کالا استخدام شویم؟